Vi i ASKR setter padlerenes sikkerhet i høysetet. Dette gjør vi for at du som padler skal føle deg trygg på havet, og at du samtidig skal ha mulighet til å utvide egne grenser innen kayakpadling under tryggere omstendigheter. Padlerene følges av følgebåter under arrangementet. Flere turledere fra ASKR- Crew opererer fra kayak for å maksimere sikkerheten. Crew padlerene står i VHF forbindelse med følgebåtene for å raskt kunne innhente bistand om nødvendig. Vi opererer på maritime VHF frekvenser og kan om nødvendig søke hjelp på nødkanal 16. Redningsvest er obligatorisk for alle deltakere.
ALLE PADLERE SKAL MEDBRINGE PERSONLIG SIGNALUTSTYR i form av signalpenn/ rød røykboks/ nødbluss eller lysrakett (proteus) etc. Dette av hensyn til egen sikkerhet. Utstyret bør være lett tilgjengelig og funksjoneringen godt kjent for brukeren. Dette er ikke et krav for deltakere på Camp, men det oppfordres på det sterkeste til og alltid ha slikt utstyr for hånden. Personlig signalutstyr fremvises ved påmelding. Deltakerne vil i løpet av arrangementet kunne bli bedt om å fremvise personlig signalutstyr. Avvik på dette punkt vil føre til diskvalifikasjon fra arrangementet med umiddelbar virkning. Deltakeravgift refunderes ikke. Merk: Jfr. Avinors sikkerhetsforskrift om bagasje er ikke pyroteknske innretninger av denne type lov å medbringe i luftfartøy, ei heller i innsjekket bagasje. Våre samarbeidspartnere (TSB www.tequila.no og Milslukeren www.milslukern.no) vil ha signalutstyr for salg påmeldingsdagen.
ASKR ønsker å påminne alle om at all unødig bruk av nødsignal utstyr er strengt forbudt. Brudd på dette kan utløse kostbare og unødige redningsaksjoner og andres liv og helse kan dermed settes på spill.
Årepute, lensepumpe, slepeline og åretau anbefales for alle havpadlere. Forøvrig oppfordres alle padlere til å ivareta sin egen sikkerhet på en best mulig måte ved å ha dertil egnet utstyr, kjenne sitt utstyr, utvise godt sjøvett og vise omsorg for hverandre. Juli/august er normalt ei rolig og stabil årstid i Nord-Norge. Lite vind, mange soltimer, behagelige temperaturer og smul sjø er vanlig for årstida. Men unntak finnes. Derfor bør deltakerne på spesielt Lang Ramble ha erfaring fra padling i urolig sjø, der strømskavler, sur vind og regn vil kreve gode padleferdigheter. Deltakerene underskriver erklæring om "deltakelse på eget ansvar" ved påmelding. Dersom en padler viser seg svært uegnet i den delen av arrangementet hun/ han stiller i forbeholder ASKR seg retten til å plassere padleren i en mer egnet klasse.
ASKR forbeholder seg retten til å endre rute og dersom de sikkerhetsmessige forhold gjør dette nødvendig. Dette frem til start.















































